22 rozkošných hypoalergénnych psov, ktoré sa neošúchajú

Ak sa chcete uvelebiť na gauči s rozkošným a chlpatým priateľom, ale máte problémy s alergiami, potom môže byť hypoalergénny pes dokonalým riešením pre všetky vaše prítulnosti. V čom sú teda hypoalergénne psy skvelé pre alergikov? Jednou z hlavných výhod hypoalergénnych psov je, že nelínajú, čo znamená, že z ich srsti sa uvoľňuje len málo chlpov. Navyše, keďže nelínajú, nemusíte neustále zbierať alebo vysávať nepoddajné chlpy po celom dome.

Ak ste snívali o tom, že si osvojíte psa, ale nerobia vám dobre alergie na psov, ešte vlastníctvo psa nevylučujte. Odborníci z Amerického kynologického klubu nás upozornili na týchto rozkošných psíkov, ktorí vám dajú všetku svoju lásku bez toho, aby všade zanechávali svoju srsť. Medzi týmito hypoalergénnymi psami, ktoré nelínajú, si určite nájdete svojho nového najlepšieho priateľa – od maličkých psov, ako sú bišóni a jorkovia, až po stredne veľké psy, ako sú pudli a portugalskí vodní psi. A keď svojho psa privítate doma, nezabudnite ho prekvapiť týmito zábavnými hračkami pre psov.

Bichon frise

Bišóni vyšľachtení na hypoalergénnosť sú jedným z najlepších výberov Amerického kynologického klubu pre alergikov. Ich meno znamená vo francúzštine “huňatý biely pes” a je to dokonalý opis pre malé plyšové guľôčky. Vďaka ich malej veľkosti sa výborne hodia aj do útulných obytných priestorov.

Miniatúrny knírač

Najobľúbenejšie plemeno kníračov na trhu, títo bystrí strážcovia sú pre fanúšikov kníračov ako stvorení do vrecka. Majú rovnako vážny výraz ako ich väčší kolegovia, ale v menšom balení. Títo nebojácni spoločníci minimálne línajú a milujú veľa hier, takže sa pripravte na množstvo aportovacích hier a psích hračiek.

Pudel

Na rozdiel od všestrannejších kníračov patria všetci pudli pod jedno hypoalergénne plemeno. To zahŕňa väčšiu štandardnú, hračkársku a miniatúrnu verziu, takže si môžete vybrať svoje vlastné psie dobrodružstvo. Superinteligentné pudlíky sa tiež veľmi ľahko cvičia, vďaka čomu patria k najobľúbenejším psom v USA. Pokiaľ ide o tento efektný “pudlíkov klip”, tradičný strih chráni kĺby a životne dôležité orgány vodomilných psov pri plávaní, navyše vyzerá sakramentsky rozkošne.

Yorkshirský teriér

Malí jorkovia s milou tváričkou sa zmestia do kabelky a na kolená, ale ich malá veľkosť v sebe skrýva množstvo postoja. Ich jemná srsť má štruktúru, ktorá je podobnejšia ľudskej ako iné druhy srsti, takže vás nebude nútiť kýchať. Ale milovníci starostlivosti sa majú na pozore: yorkovia si vyžadujú pravidelné česanie a údržbu, aby zostali bez zamotania a hodvábne jemní.

Shih Tzu

Všemocné “levie psy” známe ako Shih Tzu pochádzajú z obdobia dynastie Tang. Stačí jeden pohľad a pochopíte, prečo si toto plemeno kedysi získalo kráľovskú rodinu svojím kráľovským vzhľadom (ale málo chlpatým!) a očarujúcou, priateľskou povahou. Pretože ich srsť prirodzene rastie dlho, vyžadujú si dostatočnú starostlivosť. Zoznámte sa s dobrým ošetrovateľom a zvyknite svoje šteňa na pravidelné česanie.

Maltézsky psík

Toto starogrécke plemeno, ktoré má v priemere len sedem kilogramov, v podstate definuje pojem “pes na kolenách”. Ani pri maratónskom maznaní nebudete kýchať, pretože ich biela srsť je hypoalergénna. Môžete si vybrať medzi strihaním ich jemnej srsti do športového strihu alebo nechať ju rásť dlho, podľa toho, akú údržbu preferujete.

Portugalský vodný pes

Ak poznáte tieto stredne veľké chlpaté guľôčky, tu je dôvod. “Prví psi” Sunny a Bo Obama pomohli dostať kučeravé portugalské vodné psy do centra pozornosti. Nebojte sa, ich hravé a pohodové osobnosti sú skvelým doplnkom každej domácnosti. Dokonca sa dobre prispôsobia aj bývaniu v byte pre tých, ktorí majú malé priestory.

Škótsky teriér

Možno poznáte rozkošného a osobnosťou naplneného škótskeho psa z klasického Disneyho filmu Lady a Tramp, ale nezávislí a niekedy tvrdohlaví škóti sú skvelými domácimi miláčikmi aj v reálnom živote. Pôvodne boli vyšľachtení ako divokí lovci a ich drôtená srsť odolná voči poveternostným vplyvom ich chránila vo všetkých klimatických podmienkach. Dnes ich dôstojná brada pravdepodobne strávi väčšinu času na vašom gauči.

Čínsky chocholatý

Čínsky chocholatý pes je ľahko rozpoznateľné plemeno, ktoré má operený chvost a nohy. Pre tých, ktorí majú problém so srsťou domácich zvierat, sú tieto bezsrsté psy skvelými domácimi miláčikmi a nespôsobia im smrkanie, pretože jediné miesto, kde majú srsť, sú nohy, chvost a hlava.

Obrovský knírač

Už sme sa zamilovali do ikonického huňatého obočia obrovských kníračov, ale všetka tá srsť neznamená, že z nich budete ňuchať. Vyžadujú si však miernu starostlivosť, preto si zaobstarajte dobrú psiu kefu. Najväčší z troch typov kníračov môže dorásť až do 75 kilogramov a má inteligentnú povahu zameranú na plnenie úloh.

West highland teriér

Rovnako ako ostatné teriéry, aj westíci majú rovnako zvedavý a živý temperament – s bonusom minimálnej srsti. Tieto odolné psy majú veselú povahu, ktorá vás rozosmeje svojím hravým vyvádzaním. Vďaka svojej prenosnej veľkosti a priateľskej povahe patria medzi najobľúbenejšie teriéry.

Havanský palácový psík

Veselé a zvedavé havanské psy majú hodvábnu, dlhú srsť v rôznych farbách. Môžu vyzerať priam kráľovsky, ak necháte ich nekrčivú srsť rásť dlho a budete ich nosiť ako kráľov a kráľovné, za ktorých sa považujú. Mnohí majitelia im radšej dávajú kratší strih pre jednoduchšiu údržbu a viac času na hranie s menším počtom česaní.

Afganský chrt

Tieto sladké chrty nelínajú, ale ich dlhá srsť si vyžaduje pozornú starostlivosť. Keďže boli pôvodne vyšľachtené pre hory v Afganistane, majú dlhú, lesklú srsť, ktorá sa bez bežnej údržby môže zmeniť na spleť. Urobte z času na starostlivosť súčasť vášho rituálu zbližovania a zistíte, čo skutočne znamená “najlepší priateľ človeka”.

Basenji

Basendžiovia pochádzajú z Afriky ako lovecké psy, ale nevyjú a neklapú, ako to robia mnohí poľovnícki psi, ktorí si získali povesť. Majú krátku, jemnú srsť, ktorá minimálne lína, takže sotva spoznáte, že žijú s vami. Basendži majú tiež mačacie správanie a tieto rýchle malé stvorenia sa dokonca samy upravujú.

Cairn teriér

Množstvo hrubosrstých teriérov lína menej ako iné skupiny, vďaka čomu sú plemená s drôtenou srsťou rozumnou voľbou pre alergikov. Majitelia milujú cairn teriérov najmä pre ich nebojácnu povahu – toto plemeno môžete poznať ako Toto v Čarodejníkovi zo zeme Oz!

Bedlington teriér

Bedlingtonským teriérom rastú na temene hlavy výrazné chumáče srsti, ktoré tomuto milému plemenu dodávajú vzhľad jahniat. Tieto jemné, prítulné teriéry sú skvelými strážnymi psami a partnermi na voľné chvíle. Profesionáli trávia veľa času úpravou kučeravej, vlnitej srsti na výstavy psov, aby získali tento dokonalý obraz. Ak chcete len prítulného domáceho miláčika, môžete si namiesto toho zvoliť krátky strih nenáročný na údržbu.

Coton de Tulear

Toto očarujúce spoločenské plemeno, ktoré sa vyslovuje “coTAWN deň dva-LEE-are”, vás bude sprevádzať po celom dome ako veselý malý tieň. Tento “kráľovský pes z Madagaskaru” údajne pochádza zo psov, ktorí prežili dávne stroskotanie lode pri Madagaskare, a svojou jemnou bielou srsťou pripomína bišóna. Na rozdiel od tradičnej srsti nezhoršuje vaše alergie.

Lagotto Romagnolo

Nenechajte sa zmiasť honosným názvom. Tieto vlnité, malé až stredne veľké šteniatka nie sú ani trochu honosné. Odškrtávajú všetko, čo je na zozname želaní milovníkov psov: Hypoalergénne, aktívne, ale nie príliš hyperaktívne, nenáročné a láskavé. Majú dokonca skrytý talent: Lagotti sú obzvlášť vynikajúci v hľadaní hľuzoviek. Aj keď možno trávia viac času lovením hračiek na vašom dvore,

Lhasa apso

Pôvodne bol Lhasa Apso vyšľachtený ako strážny pes v kláštoroch a palácoch vo výšinách Himalájí. Toto malé plemeno miluje svižné prechádzky a šaškovanie, preto veľa majiteľov Lhasy necháva svojich dospelých miláčikov v kratšom, skrátenom “šteniatkovom strihu”, aby ich strihanie bolo minimálne. Skracuje sa tým čas potrebný na úpravu inak huňatých chlpatých guľôčok, ale krásne vyzerajú aj vtedy, keď im necháte dlhšiu luxusnú srsť.

Soft Coated Wheaten teriér

Rozkošných pšeničných teriérov sotva treba predstavovať. Všetko je to v názve: týmto hypoalergénnym psom rastie jemná srsť farby, no, pšenice. Neuveriteľne priateľskí pšeniční teriéri sú takí priateľskí, že majú charakteristické privítanie nazývané “Wheaten greetin'”, pri ktorom vyskakujú na svojich majiteľov. Ich jedinečná srsť príliš nelína, ale udržiavajte ju dobre upravenú, aby ste zabránili tvorbe rohoží.