Plemená psov, ktoré zriedkavo ochorejú

Podobne ako ľudia, aj psy môžu byť náchylné na určité zdravotné ťažkosti na základe svojej genetiky. Tieto zdravotné problémy často zahŕňajú srdcové ochorenia, rakovinu, ortopedické problémy a dokonca aj alergie a kožné ochorenia. Niektoré plemená psov však vo všeobecnosti vedú veľmi zdravý život a celkovo nie sú známe mnohými vážnymi zdravotnými problémami. Samozrejme, každý pes je iný a neexistuje žiadna záruka, že len preto, že pes je známy ako zdravé plemeno, sa u neho nevyskytnú zdravotné ťažkosti. Napriek tomu genetika zohráva podstatnú úlohu.

Tu je 10 plemien psov, ktoré majú relatívne dlhý život so spravidla malými zdravotnými problémami.

Beagle

Bígl je stredne aktívny pes strednej veľkosti, známy svojím ostrým čuchom a pohotovými loveckými schopnosťami, s priemernou dĺžkou života 10 až 15 rokov. Bígly žijú vo všeobecnosti zdravý život. Zdravotné ťažkosti spojené s týmto plemenom, vrátane problémov s očami a bedrami, sa zvyčajne vyskytujú u starších psov.

Austrálsky dobytkársky pes

Austrálsky dobytkársky pes je atletické a inteligentné plemeno, ktoré môže byť skvelým parťákom na behanie alebo turistiku pre aktívnych ľudí. Tieto psy sa dožívajú v priemere 12 až 16 rokov, pričom s týmto plemenom sa spája len málo zdravotných problémov. Ich aktívna povaha však niekedy môže mať za následok problémy s kĺbmi alebo väzmi v dôsledku opotrebovania. Tieto problémy sa však často dajú odstrániť odpočinkom, liekmi alebo operáciou.

Čivava

Čivavy majú veľa ducha a inteligencie na to, že sú v takom malom balení. Nie je tiež nezvyčajné, že sa tieto malé psy dožívajú takmer 20 rokov. Vo všeobecnosti zostávajú zdravé po väčšinu svojho života. Medzi zdravotné problémy tohto plemena však patria problémy so srdcom a očami, ako aj luxácia patelárnej kosti (uvoľnené kolenné kĺby).

Sibírsky husky

Sibírsky husky, ktorý je známy najmä vďaka svojej sile a vytrvalosti pri ťahaní saní, je silný, atletický pes s nekonečnou energiou. Je ideálny pre tých, ktorí radi absolvujú dlhé každodenné prechádzky, beh alebo túry. Tieto psy sa dožívajú 12 až 16 rokov a zvyčajne sú veľmi zdravé. Niektoré z nich sú náchylné na problémy s očami a bedrami, ale chovatelia sa snažia odstrániť niektoré z týchto genetických predispozícií.

Basenji

Basenji sú pomerne inteligentné, atletické lovecké psy, ktoré majú takmer mačací charakter. V skutočnosti namiesto štekania vydávajú skôr jódlovací zvuk a majú tendenciu sa starať ako mačky. Tieto psy majú priemernú dĺžku života okolo 13 až 14 rokov a zvyčajne sa u nich nevyskytuje veľa vážnych zdravotných problémov. Toto plemeno je však náchylné na hypotyreózu a problémy s bedrovými kĺbmi.

Hraničiarska kólia

Border kolie sú vysoko inteligentné, atletické a cieľavedomé psy. Darí sa im, keď majú prácu, a sú schopné naučiť sa väčšinu úloh, najmä takých, ktoré si vyžadujú veľa duševnej a fyzickej energie. Tieto psy sú celkovo odolné a zdravé s priemernou dĺžkou života 12 až 15 rokov, hoci niektoré môžu byť náchylné na hluchotu a epilepsiu.

Austrálsky ovčiak

Austrálski ovčiaci, ktorí majú historické väzby na Divoký západ, sa dobre cítia, keď sú nasadení na prácu po boku farmárov. majú tiež povesť psov, ktorým sa vyhýba zoznam ochorení kostí, srsti a kože, ktoré často postihujú iné plemená. Ich aktívny životný štýl im zaručuje dlhý a šťastný život – dožívajú sa 12 až 15 rokov.

Belgický malinois

Títo mimoriadne lojálni spoločníci dostávajú veľkú pochvalu za svoju pracovnú morálku. Belgické malinois sa dožívajú približne 14 až 16 rokov a zvyčajne sa nespájajú s väčšími zdravotnými problémami, pravdepodobne vďaka ich mimoriadne selektívnemu chovu.

Mops

Napriek svojej vráskavej tvári sú mopslíci energické plemeno a pri správnej strave sa môžu dožiť až 15 rokov. Uprednostňujú miesta, kde nie je príliš teplo ani príliš zima, a nevadí im spoločnosť.

Knírač malý

Miniatúrne kníračky patria do skupiny teriérov a dobre sa im darí v pokojnom rodinnom dome alebo na farme. Jeho svalnaté telo a nebojácny postoj prispievajú k jeho 15-ročnej životnosti.