Psy ideálne pre starších ľudí

Malé plemená psov boli vyšľachtené pre ich kompaktnú a ľahko ovládateľnú veľkosť. V niektorých prípadoch bola ich drobná veľkosť prínosom pre ich pracovné alebo lovecké schopnosti, zatiaľ čo v iných prípadoch boli jednoducho žiaduce ako psy na kolenách a všestranne roztomilí malí spoločníci. Malé psy sa vo všeobecnosti ľahko prepravujú a zvyčajne majú nižšie náklady na krmivo a lieky ako veľké plemená. Mnohé malé plemená psov sa navyše dobre uplatnia v domácnostiach s obmedzeným priestorom.

Tu je 10 najlepších plemien malých psov, ktoré môžete chovať ako domácich miláčikov.

Charakteristika plemena

Vo všeobecnosti sa za malé plemená považujú psy, ktoré vážia približne 20 kg alebo menej. Niektoré malé plemená sú veľmi kompaktné a nízke pri zemi, zatiaľ čo iné môžu byť pomerne vysoké a zavalité. Nie všetky malé plemená psov milujú byť psami na kolenách a mnohé z nich majú viac energie ako niektorí ich veľkí psí kolegovia. Ak teda hľadáte plemeno, ktoré sa dokáže prispôsobiť životu v malej domácnosti, určite si vyberte také, ktoré je známe svojím pokojným správaním.

Yorkshirský teriér

Mnohí jorkšírski teriéri radi sedia na kolenách svojich majiteľov a nevadí im, keď ich nosia. Nie sú to však slabučké psy. Jorkšíri vynahradzujú svoj malý vzrast obrovskou osobnosťou. Dokážu byť vynikajúcimi strážnymi psami, ktorí hlasno oznamujú akýkoľvek pohyb v okolí domu. Napriek tomu sú to predovšetkým láskaví spoločníci a nepotrebujú veľa priestoru, aby mali dostatok pohybu.

Jazvečík

Jazvečík má mnoho prezývok: doxie, wiener dog, sausage dog, hot dog a ďalšie. Samozrejme, tieto názvy väčšinou súvisia s výrazným vzhľadom tohto plemena. Jazvečíky sa vyrábajú v štandardnej alebo miniatúrnej veľkosti, pričom tá druhá je ideálna pre nadšencov malých psov. Sú milé a láskavé k svojej rodine, ale môžu byť opatrné voči cudzím ľuďom.

Pudel

Pudle sa vyrábajú v troch veľkostiach: hračkárske, miniatúrne a štandardné. Štandardné sú pomerne veľké, zatiaľ čo miniatúry a hračky patria do kategórie malých psov. Menšie pudlíky sú známe svojou dlhovekosťou, inteligenciou a charakteristickou kučeravou srsťou. Môžu byť milujúcimi spoločníkmi, ale potrebujú aktivitu, aby sa zabavili. Našťastie, menšie pudlíky nepotrebujú toľko priestoru, aby si mohli vybiť energiu.

Shih Tzu

Shih Tzu je v podstate plagátom psov na kolenách, čo nie je prekvapením, keďže toto plemeno vzniklo výlučne ako spoločník. Tieto psy majú dlhú, hodvábnu srsť, hoci mnohí majitelia ju kvôli ľahšej údržbe skracujú. Bývajú pomerne odolné a majú ostražitú, sebavedomú povahu.

Miniatúrny knírač

Miniatúrny knírač je temperamentný malý pes s priateľskou, ale tvrdou povahou. Tento teriér, ktorého ľahko spoznáte podľa jeho charakteristického fúzatého strihu, má silný zmysel pre vernosť a ochranárstvo voči svojej rodine. Je tiež známy ako hlasné plemeno a potrebuje pevné základy výcviku. Napriek tomu je pri každodenných prechádzkach a hrách vhodný do malej domácnosti.

Čivava

Čivavy sú jedny z najmenších psov na svete a často ich vidíme nosiť v nosičoch, ale majú obrovské osobnosti. Hoci sú čivavy milé a verné, sú aj aktívne a drzé s hlavným postojom “tvrdého psa”. Mnohé z nich sa úzko viažu na svojich obľúbených ľudí, ale sú opatrné voči všetkým ostatným. Dobrou správou je, že vďaka svojej malej veľkosti nepotrebujú veľa priestoru na hranie a vybitie energie.

Mops

Tieto okrúhle malé psy sú žoviálne duše. Kedysi boli mopslíci domácimi miláčikmi kráľovských rodín a spoločníkmi tibetských mníchov. Sú láskavé a vyrovnané a hodia sa do rôznych životných situácií vrátane malých domov. Majú však sklon k problémom s dýchaním a očami, preto sú pravidelné zdravotné prehliadky nevyhnutnosťou.

Pomeranian

Pomerančeky vďaka svojej dlhej, huňatej srsti vyzerajú ako kríženec plyšového zvieratka a malého leva. Bývajú to ostražité a niekedy panovačné psy s intenzívnou vernosťou voči svojim blízkym. Potrebujú dôsledný výcvik a hranice, aby sa ich silná vôľa udržala na uzde. Vzhľadom na ich malú veľkosť by na uspokojenie ich pohybových potrieb malo stačiť niekoľko denných prechádzok a hier.

Bostonský teriér

Bostonský teriér je veselý, verný a vyrovnaný pes. Plemeno vzniklo skrížením anglického buldoga s bielym anglickým teriérom a bolo pomenované podľa mesta, v ktorom vzniklo. Bostony majú tendenciu byť hravé, hoci tiež radi trávia čas na kolenách svojich majiteľov. Vo všeobecnosti sú veľmi dobre prispôsobiví na bývanie v byte.

Maltézsky psík

Maltézsky psík má zvyčajne jemnú, ale odvážnu povahu. Tento pes je vo všeobecnosti hravý a priateľský a úzko sa viaže na svoju rodinu. Toto plemeno pochádza z dávnych čias, keď bolo milovaným spoločníkom kráľovskej rodiny a šľachty. Dnešný maltézsky psík sa stále rád nechá rozmaznávať a nepotrebuje veľa priestoru na voľný pohyb.